Skip to main content
GODZINY OTWARCIA: PON - PT 7.00 - 16.00

                                                                                                       SKLEP INTERNETOWY VOYAR

Znajdź nas:

Szosa Toruńska 33

86-300 Grudziądz, Polska

Pingwin Pompa Ciepła do basenu

POMPA CIEPŁA DO BASENU PCWB 4,0kW-A PINGWIN

Pompa ciepła typu powietrze/woda PCWB 4,0kW-A jest przewidziana do bezpośredniego podgrzewania wody basenowej.

Nowoczesny atrakcyjny wygląd pozwala wkomponować urządzenie w otoczenie ogrodu.

Możliwości zastosowania
Pompa ciepła PCWB 4,0kW-A znajduje zastosowanie dla sezonowego podgrzewania wody w basenie prywatnym.
Jej zastosowanie pozwala wydłużyć okres użytkowania basenu zewnętrznego nawet do 5 miesięcy w ciągu roku, zapewniając wymaganą temperaturę wody przy niskich kosztach eksploatacji.
Pompa ciepła PCWB może być stosowana dla każdego rodzaju basenu, zarówno o konstrukcji masywnej, jak i dla basenu stelażowego, nadmuchiwanego itd.
Niskie koszty przy wysokim komforcie
Pompy ciepła PCWB korzystając w większej części z energii odnawialnej, zapewniają niskie koszty podgrzewania wody basenowej. Ze względu na niskie temperatury robocze, pompy ciepła PCWB uzyskują szczególnie wysoką efektywność pracy. Współczynnik COP sięga wartości 6. Oznacza to, że z 1 kW zużywanej energii elektrycznej wytwarzane jest niemal 6 kW ciepła.

UWAGA: w przypadku pomp ciepła przeznaczonych do podgrzewania wody basenowej nie nadaje się klas efektywności energetycznej, jak w przypadku pomp ciepła służących do ogrzewania budynków lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła powietrze/woda typu PCWB zapewnia niskie koszty podgrzewania wody basenowej. Są one wyższe jedynie od kosztów eksploatacji instalacji solarnej, przy czym pompa ciepła zapewnia podwyższony komfort korzystania z basenu ze względu mniejsze uzależnienie od nasłonecznienia.
Przykładowo dla basenu zewnętrznego o powierzchni lustra 30 m2 i głębokości do 1,4 m, koszty eksploatacyjne nie powinny przekroczyć w przypadku pompy ciepła 115 zł brutto. Jest to blisko 2,5 razy mniej niż przy zastosowaniu kondensacyjnego kotła gazowego, ponad 3 razy mniej niż przy kotle olejowym i 6 razy mniej niż przy bezpośrednim podgrzewaniu elektrycznym.
Wykres przedstawia przykładowe koszty eksploatacyjne dla basenu o powierzchni lustra wody 30m² , głębokości 1,4m² oraz temperatury 26C°
Schemat instalacji z pompą ciepła typu PCWB
W większości przypadków zastosowanie pompy ciepła PCWB wymaga minimalnej ingerencji w obiegu wody basenowej. Zastosowane materiały i konstrukcja wymiennika ciepła (skraplacza) umożliwia bezpośredni przepływ wody przez pompę ciepła. Niskie opory przepływu skraplacza w większości przypadków pozwalają wykorzystać istniejącą pompę obiegową. Pompa ciepła zostaje włączona w obieg wody basenowej za urządzeniami filtracyjnymi, a przed dozownikiem środków chemicznych.
Szczegółowy schemat podłączenia pompy ciepła PCWB w układzie wody basenowej
W istniejącej instalacji pompę ciepła PCWB włącza się pomiędzy filtrem (2), a ewentualnym urządzeniem uzdatniającym wodę (4). Układ należy rozbudować o dwa trójniki i zawór regulujący przepływ pomiędzy nimi (3). W ten sposób powstaje tzw. bypass - obejście - wody basenowej. Przez pompę ciepła przepływa jedynie część wody basenowej (zwykle 20-50%), co pozwala zwiększyć różnicę temperatury na zasilaniu i wyjściu z pompy ciepła, a także zachować istniejącą pompę obiegową (1). Obejście (3) wody basenowej pozwala dodatkowo odłączać pompę ciepła od obiegu wody w trakcie czyszczenia filtra (2), czy też podczas prac konserwacyjnych i serwisowych przy samej pompie ciepła.
Specjalne rozwiązania w budowie pompy
Pompa ciepła PCWB jest przystosowana specjalnie do pracy na potrzeby podgrzewania wody basenowej. Zastosowano w nich nowoczesne ciche sprężarki rotacyjne. Wymiennik ciepła posiada specjalną konstrukcję płaszczowo-rurową, gdzie czynnik chłodniczy oddaje ciepło bezpośrednio do przepływającej wody basenowej.
Budowa wymiennika ciepła - skraplacz płaszczowo-rurowy ze stali tytanowej.
Wymiennik płaszczowo-rurowy jest zarazem skraplaczem pompy ciepła, który zapewnia wysoką efektywność przekazywania ciepła. Woda basenowa znajduje się w części płaszczowej o niskich oporach przepływu, a czynnik chłodniczy przepływa przez wężownicę o rozwiniętej powierzchni oddawania ciepła. Wężownica jest wzmacniana uchwytami dla ochrony przed drganiami i turbulencjami przepływającej wody basenowej. Odporność wymiennika na chemiczne oddziaływanie wody basenowej zapewniają zastosowane w budowie wymiennika materiały - stal tytanowa oraz tworzywo PCV.
Wygodny w obsłudze sterownik z możliwością obsługi poprzez aplikację na smartfon. Sterownik odporny na wpływ warunków zewnętrznych jest wbudowany w pompie ciepła. Do nastaw należą m.in.:
 • wybór trybu pracy: AUTOMATYCZNY / GRZANIE
 • nastawa wymaganej temperatury wody basenowej
 • sygnalizacja stanów alarmowych
Dzięki komunikacji Bluetooth możliwe jest sterowanie pracą pompy ciepła za pomocą aplikacji na smartfon (aplikacja w jęz. angielskim).
Wygodny i szybki montaż pompy ciepła PCWB bezpośrednio przy basenie
Pompy ciepła PCWB cechują się niskim poziomem hałasu podczas pracy dzięki zastosowaniu sprężarek rotacyjnych. Dla pomp ciepła najniższej mocy (PCWB 4,0kW-A) stosowanych w basenach prywatnych, poziom hałasu wynosi jedynie 46 dB(A), co nie stanowi przeszkody w ich instalowaniu bezpośrednio przy basenie.
Parametry:
 • Powierzchnia basenu (szacunkowo): **5-20 m²
 • Moc grzewcza: *4,00 kW
 • Moc zasilania: *0,79 kW
 • Efektywność COP: *5,06
 • Typ sprężarki: rotacyjna
 • Rodzaj czynnika chłodniczego: R32
 • Napięcie/Częstotliwość zasilania: 230/50 V/Hz
 • Wymiary urządzenia: 525/530/603 mm
 • Przyłącza wody: 32 mm
 • Masa netto: 29 kg