Skip to main content
GODZINY OTWARCIA: PON - PT 7.00 - 16.00

                                                                                                       SKLEP INTERNETOWY VOYAR

Znajdź nas:

Szosa Toruńska 33

86-300 Grudziądz, Polska

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Korzystny rozkład temperatury

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe upowszechniło się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Sprzyjało temu przede wszystkim obniżenie zapotrzebowania budynków na ciepło. Jednak podłogówka to system dający po prostu komfort i korzystny dla naszego samopoczucia rozkład temperatury.


Co to jest?

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Wodne ogrzewanie podłogowe to w uproszczeniu rury umieszczone pod posadzką, w których przepływa woda grzewcza o niskiej temperaturze, od 30 do 40°C. Ciepło z wody trafia do podłogi, ogrzewając ją do temperatury wyższej o kilka stopni od tej, która ma być w pomieszczeniu – dzięki temu cała płyta podłogowa staje się grzejnikiem, po którym można chodzić.

Ważną zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że pomaga oszczędzać. Choć sama inwestycja wymaga większego nakładu, to umożliwia obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1-2 stopnie, co przekłada się na spore oszczędności w ciągu roku. Jeśli więc uwzględnić nie tylko koszt instalacji, ale też późniejsze koszty ogrzewania, to okazuje się naprawdę opłacalną inwestycją.

Ogrzewanie podłogowe

Instalacja wodna

Od czego zacząć?

Instalacja wodna

Instalacja wodna to rurki, przez które przepływa woda podgrzewana przez kocioł lub pompę ciepła. Musi być ona zaplanowana na etapie projektowania całego budynku ze względu na konieczność zatopienia rur w betonie.

Rozrysowanie układu ogrzewania wodnego warto powierzyć fachowcowi, jednak w trosce o swoje własne plany aranżacyjne należy poinformować go o przyjętym w Twoich założeniach rozmieszczeniu obiektów i urządzeń – ze względu na duży nacisk rury nie powinny się pod nimi znajdować.

Planowanie wodnej instalacji grzewczej polega na ułożeniu rur i na zaprojektowaniu takiego układu, w którym spiralne odcinki przewodów zasilających i powrotnych będą umiejscowione naprzemiennie. Dzięki temu ciepło będzie równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni. Łatwiejszy w wykonaniu jest układ meandryczny, jednak nie pozwala on na utrzymanie jednolitej temperatury we wszystkich punktach.

Montaż

Montaż instalacji warto powierzyć profesjonalnej ekipie, która jest doświadczona w tego typu zleceniach. Prace zaczynają się od szczegółowego rozplanowania układu rur po konsultacji związanej z zaplanowaną przez Ciebie aranżacją. Następnie całą powierzchnię podłogi należy wyścielić izolacją. Kolejny krok to zakotwiczenie rur według ustalonego planu. Aby nie doszło do złamania lub pęknięcia rury podczas jej wyginania, budowlańcy stosują specjalne sprężyny.

Kiedy instalacja wodnego ogrzewania jest już ułożona, powinna zostać odpowietrzona i napełniona wodą pod kątem sprawdzenia szczelności. Jeżeli układ działa poprawnie, można przystąpić do zalania całej konstrukcji mieszanką cementową z dodatkiem plastyfikatorów. Dzięki temu instalacja zostanie utrwalona i zabezpieczona przed uszkodzeniami z zewnątrz. Po zastygnięciu wylewki możesz wreszcie przystąpić do położenia wybranej okładziny podłogowej, która nada Twojej posadzce ostatni szlif.