PIECE NA PALIWO STAŁE
DLACZEGO PIEC?
Większy komfort użytkowania własnego ogrzewania nie musi wiązać się z ogrzewaniem drogim gazem czy bardzo drogą energią elektryczną. Dzięki piecom na paliwo stałe koszty zakupu i eksploatacji źródła ciepła są niższe. Ciepłe poranki i czyste kotłownie to efekt postępu technologicznego w produkcji kotłów na paliwa stałe. Aktualnie kotłownia to czyste pomieszczenie wyposażone w nowoczesną aparaturę. To zupełnie co innego niż lata temu, kiedy to trzeba było rozpalać w piecu o poranku, w brudnej kotłowni. Dziś użytkowanie pieców jest dużo bardziej komfortowe i efektywne.

Paliwo jest najważniejszą kwestią w kontekście eksploatacji pieca. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki rodzaj paliwa chcemy w nim spalać. Większość kotłów bowiem konstruowana jest do konkretnego rodzaju paliwa i tylko jego spalanie daje najlepsze efekty. Stosowanie innego rodzaju paliwa, choć możliwe, powoduje znaczny, nawet kilkunastoprocentowy spadek sprawności pieca oraz emisję szkodliwych związków do środowiska.
- ekogroszek
- drewno
- pellet
- wierzba energetyczna, zboża energetyczne, słoma
WSZYSTKO DLA ŚRODOWISKA

RÓŻNORODNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM
KOTŁY ZE ZGAZOWANIEM PALIWA
Kotły zgazowujące zapewniają inny przebieg procesu spalania niż urządzenia opisane wyżej. Dostarczane do kotła paliwo (z reguły drewno) jest w pierwszym etapie suszone i odgazowywane w szczelnie zamkniętej komorze zgazowania. Powstający w tym procesie gaz drzewny jest kierowany do dyszy palnika, gdzie miesza się z powietrzem wtórnym (wtłaczanym za pomocą wentylatora nadmuchowego). Rozgrzana mieszanina jest następnie spalana w komorze w temperaturze około 1200°C. Praca kotła zgazowującego jest sterowana automatycznie, a paliwo należy uzupełniać co kilka lub kilkanaście godzin (w zależności od pojemności komory zgazowania). Cena tego typu urządzeń jest wyższa niż w przypadku kotłów tradycyjnych.
Podstawową niedogodnością związaną ze stosowaniem kotłów na paliwo stałe jest konieczność magazynowania paliwa oraz częstego uzupełniania wsadu. W zależności od rodzaju i jakości paliwa, przy uwzględnieniu typu i sprawności kotła, załadunek może odbywać się nawet kilka razy na dobę. Żeby rozwiązać problem częstej obsługi kotła, stosuje się automatyczne podajniki paliwa, które mogą wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnymi załadunkami paliwa do kilku dni.
KOTŁY ZE SPALANIEM DOLNYM (ZASYPOWE)
KOTŁY ZE SPALANIEM GÓRNYM (KOMOROWE)
OPALANE WĘGLEM TYPU EKOGROSZEK (KOTŁY RETORTOWE)
Powszechnie uważa się jednak, że piece na ekogroszek mają dużo zalet. Przede wszystkim charakteryzują się one wysoką sprawnością na poziomie 85%, dzięki czemu koszt wytworzenia ciepła jest znacznie mniejszy niż np. przy stosowaniu pieca gazowego. Ekogoroszek jest paliwem bardzo wydajnym, a co za tym idzie ekonomicznym. Zimą jego zużycie wynosi ok. 1-1,5 kg/h.

OPALANIE PELLETAMI

Kotły na pellety wyposażone są w automatyczne zapalniki elektryczne i instalacje do automatycznego dozowania paliwa transportowanego systemami ślimakowymi. Najbardziej zaawansowane kotły na pellety zapewniają wysoką sprawność spalania (ok. 90 proc.) oraz wysoki komfort obsługi.
Popiół z paleniska jest zdmuchiwany przez wentylator, a ewentualne spieki (pozostałość paliwa nie najwyższej jakości) może usuwać poruszany siłownikiem mechanizm. Dzięki temu ingerencja użytkownika w pracę kotła jest potrzebna bardzo rzadko. Jeśli się używa pelletu wysokiej jakości, wystarczy czyścić kocioł co parę tygodni.