Piece na paliwo stałe
Piec na paliwo stałe
Nowocześność i prostota
Nowoczesne kotły na paliwo stałe są coraz mniej uciążliwe w użytkowaniu, dlatego coraz częściej wybiera się właśnie takie źródło ciepła do ogrzewania. Jest to stosunkowo tani i efektywny sposób na ogrzewanie domu.
Dlaczego piec?
Większy komfort użytkowania własnego ogrzewania nie musi wiązać się z ogrzewaniem drogim gazem czy bardzo drogą energią elektryczną.
Dzięki piecom na paliwo stałe koszty zakupu i eksploatacji źródła ciepła są niższe. Ciepłe poranki i czyste kotłownie to efekt postępu technologicznego w produkcji kotłów na paliwa stałe. Aktualnie kotłownia to czyste pomieszczenie wyposażone w nowoczesną aparaturę. To zupełnie co innego niż lata temu, kiedy to trzeba było rozpalać w piecu o poranku, w brudnej kotłowni. Dziś użytkowanie pieców jest dużo bardziej komfortowe i efektywne.
Kotły na paliwo stałe najczęściej znajdują zastosowanie w domkach jednorodzinnych, wymagają bowiem osobnego pomieszczenia – kotłowni lub piwnicy. Spowodowane jest to wymiarami sprzętu oraz koniecznością składowania paliwa.
Paliwo jest najważniejszą kwestią w kontekście eksploatacji pieca. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki rodzaj paliwa chcemy w nim spalać. Większość kotłów bowiem konstruowana jest do konkretnego rodzaju paliwa i tylko jego spalanie daje najlepsze efekty. Stosowanie innego rodzaju paliwa, choć możliwe, powoduje znaczny, nawet kilkunastoprocentowy spadek sprawności pieca oraz emisję szkodliwych związków do środowiska.
Dobór paliwa to ważna decyzja. Jedne paliwa można spalać w piecach z automatycznymi podajnikami, a inne nie. Istotne jest też wytwarzanie popiołu – jedne paliwa stałe wytwarzają dużo odpadów, inne mało. Jeden opał magazynuje się łatwiej, drugi trudniej. Mamy kilka rodzajów paliw stosowanych w kotłach:
- ekogroszek
- drewno
- pellet
- wierzba energetyczna, zboża energetyczne, słoma
Wszystko dla środowiska
Niemal połowa kotłów węglowych użytkowanych w Polsce to przestarzałe urządzenia eksploatowane przeszło 10 lat. W ramach programu „Czyste powietrze”, a także innych ulg remontowych, których celem jest obniżenie emisji i ograniczenie smogu, stare kotły zasypowe są sukcesywnie wymieniane na nowe automatyczne kotły 5 klasy.
Obecnie rynek kotłów na węgiel, drewno i pelet wygląda zupełnie inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. Przede wszystkim nie kupimy już najprostszych, bardzo tanich kotłów "na wszystko". 1 października 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z nim od 1 lipca 2018 r. nie wolno już wprowadzać do obrotu kotłów o klasie czystości emisji niższej niż 5. Wymagania określa norma PN-EN 303- 5:2012.
Kotły, które spełniają normę 5 klasy emisji spalin zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 generują mniej zanieczyszczeń i mają wyższą sprawność.
W kotłach 5 klasy, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, w tym zaawansowanego systemu elektroniki, powietrze oraz paliwo są precyzyjnie dozowane do paleniska. Problem emisji szkodliwych spalin ograniczono poprzez instalację specjalnych kanałów spalinowych, które zostały zaprojektowane tak, że pył osadza się na wewnętrznych ściankach kotła. Zastosowano również konstrukcję wielociągową, która opiera się na zmianie kierunku przepływu spalin w kanale. W dużym uproszczeniu kotły 5 generacji spalają opał bardziej dynamicznie, wytwarzając przy tym minimalne ilości substancji smolistych.
Wszystko dla środowiska
By sprostać oczekiwaniom Klientów, producenci pieców stale rozszerzają swoje oferty tak, by każdy mógł znaleźć coś dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb.
Piece podzielone są na rodzaj spalania:
Kotły ze spalaniem dolnym (zasypowe)
Kotły ze spalaniem dolnym są rozwiązaniem bardziej nowoczesnym, a przez to — droższym. Komora spalania umieszczona jest z tyłu komory zasypowej, a spalanie paliwa odbywa się przy udziale powietrza wtórnego. Urządzenia te posiadają stalowy lub żeliwny ruszt ruchomy (albo stały ruszt wodny) oraz dwa lub trzy ciągi spalin. Automatyczna regulacja pozwala utrzymywać stałą wysokość warstwy żaru i stałą moc cieplną.
Sprawność kotłów ze spalaniem dolnym jest wyższa niż w przypadku kotłów ze spalaniem górnym, odznaczają się one także mniejszą emisją zanieczyszczeń, lepszym dopalaniem paliwa oraz mniejszą temperaturą spalin opuszczających komorę spalania. Jako paliwo w tego typu kotłach służy węgiel kamienny oraz koks.
Kotły ze spalaniem górnym (komorowe)
Kotły ze spalaniem górnym są bardzo popularne ze względu na szeroką dostępność i niską cenę. Tego typu urządzenia posiadają zazwyczaj komorę spalania połączoną z komorą zasypową, stały ruszt paleniska oraz jeden lub dwa ciągi spalania (kanały konwekcyjne, przez które przechodzą spaliny). Wypełniające komorę spalania paliwo jest w całości zamieniane w żar, a przebieg spalania jest stosunkowo szybki.
Moc osiągana przez kocioł zmienia się w sposób dynamiczny w trakcie pracy, co w połączeniu z wysoką temperaturą spalin opuszczających komorę spalania wpływa na niską sprawność tego typu urządzeń.
Kotły ze zgazowaniem paliwa
Kotły zgazowujące zapewniają inny przebieg procesu spalania niż urządzenia opisane wyżej. Dostarczane do kotła paliwo (z reguły drewno) jest w pierwszym etapie suszone i odgazowywane w szczelnie zamkniętej komorze zgazowania. Powstający w tym procesie gaz drzewny jest kierowany do dyszy palnika, gdzie miesza się z powietrzem wtórnym (wtłaczanym za pomocą wentylatora nadmuchowego). Rozgrzana mieszanina jest następnie spalana w komorze w temperaturze około 1200°C. Praca kotła zgazowującego jest sterowana automatycznie, a paliwo należy uzupełniać co kilka lub kilkanaście godzin (w zależności od pojemności komory zgazowania). Cena tego typu urządzeń jest wyższa niż w przypadku kotłów tradycyjnych.
Podstawową niedogodnością związaną ze stosowaniem kotłów na paliwo stałe jest konieczność magazynowania paliwa oraz częstego uzupełniania wsadu. W zależności od rodzaju i jakości paliwa, przy uwzględnieniu typu i sprawności kotła, załadunek może odbywać się nawet kilka razy na dobę. Żeby rozwiązać problem częstej obsługi kotła, stosuje się automatyczne podajniki paliwa, które mogą wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnymi załadunkami paliwa do kilku dni.
Podział kotłów z podajnikami
Ekogroszek jest paliwem stałym produkowanym na bazie węgla kamiennego, stosowanym w piecach nisko emisyjnych. Piece na ekogroszek posiadają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że ogrzewanie tą metodą jest opłacalne, natomiast drudzy zwracają uwagę na przestarzałość tej metody ogrzewania.
Powszechnie uważa się jednak, że piece na ekogroszek mają dużo zalet. Przede wszystkim charakteryzują się one wysoką sprawnością na poziomie 85%, dzięki czemu koszt wytworzenia ciepła jest znacznie mniejszy niż np. przy stosowaniu pieca gazowego. Ekogoroszek jest paliwem bardzo wydajnym, a co za tym idzie ekonomicznym. Zimą jego zużycie wynosi ok. 1-1,5 kg/h.
Oprócz kosztów eksploatacji i produkcji ciepła zaletą kotłów na ekogroszek jest ich automatyzacja. Jeśli piec jest wyposażony w podajnik, to wystarczy wsypać raz na kilka dni zapas paliwa i będzie on wtedy sam sterował dostarczaniem go do komory spalania.
Kotły na pellety wyposażone są w automatyczne zapalniki elektryczne i instalacje do automatycznego dozowania paliwa transportowanego systemami ślimakowymi. Najbardziej zaawansowane kotły na pellety zapewniają wysoką sprawność spalania (ok. 90 proc.) oraz wysoki komfort obsługi.
Tryb pracy wygląda podobnie jak w kotle z podajnikiem na węgiel, natomiast tryb podtrzymania jest niepotrzebny – sterownik przechodzi w tryb wygaszania i kocioł przestaje pracować, a gdy temperatura wody zanadto się obniży, pozostający w trybie czuwania sterownik przechodzi w tryb rozpalania, w którym włącza się grzałka.
Z łatwego rozpalania pelletu wynika ważna dla użytkownika korzyść - jeszcze mniej pracochłonna obsługa kotła. Rozpalanie paliwa odbywa się w nim za pomocą nadmuchu gorącego powietrza podgrzewanego przez elektryczną grzałkę znajdującą się w palniku. Użytkownik nie musi w tym uczestniczyć, bo grzałkę uruchamia sterownik w trybie rozpalania. Pojawienie się płomienia wykrywa fotokomórka, co powoduje wyłączenie grzałki i przejście sterownika w tryb pracy. Chyba, że w ustalonym czasie nie pojawi się płomień - wtedy cykl rozpalania powtarza się od początku, a po trzeciej nieudanej próbie sterownik zgłasza alarm, co oznacza konieczność interwencji użytkownika (polegającej na przykład na uzupełnieniu paliwa w zasobniku).
Popiół z paleniska jest zdmuchiwany przez wentylator, a ewentualne spieki (pozostałość paliwa nie najwyższej jakości) może usuwać poruszany siłownikiem mechanizm. Dzięki temu ingerencja użytkownika w pracę kotła jest potrzebna bardzo rzadko. Jeśli się używa pelletu wysokiej jakości, wystarczy czyścić kocioł co parę tygodni.