Panele fotowoltaiczne
Postaw na odnawialne źródła energii
Technologia produkująca tzw. "zieloną energię"
Fotowoltaika - czyli odnawialne źródło energii. Ta technologia produkuje "zieloną energię" więc pozyskanie jej jest całkowicie ekologiczne. Działamy więc nie tylko z zyskiem dla siebie, ale również i dla środowiska. Symbioza ta wzmocniona jest przez to, że fotowoltaika nie przyczynia się do zanieczyszczeń powietrza, ponieważ nie emituje szkodliwych pyłów.
Samodzielna produkcja prądu
Instalacja fotowoltaiczna to początek drogi do energetycznej niezależności. Ogniwa fotowoltaiczne są trwałym i niezawodnym źródłem energii elektrycznej w oparciu o promieniowanie słoneczne, poprzez przemianę energii promieniowania słonecznego w czystą energię w wyniku zjawiska fotowoltaicznego.
W związku z rozwijającą się technologią, pojawiają się coraz bardziej efektywne, wydajne i trwałe ogniwa słoneczne, co zwiększa ich stopień ekonomiczności. Panele fotowoltaiczne (PV) mogą sprawować się dobrze nawet przez okres trzydziestu lat, zaś czas na zwrot inwestycji skraca się nieporównywalnie.
Gdy minie ten okres, za energię wytwarzaną przez taki system nie płacimy kompletnie nic. Fotowoltaika, podsumowując, jest zatem systemem niezmiernie tanim, a gdy dołożymy do tego fakt wspomniany wyżej (niezależność od wzrostu cen na rynku), tylko tę opłacalność potęgujemy.
Ze względu na sposób wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej przez panele PV wyróżnia dwa typy instalacji. Są to:
On-grid
Najczęściej stosowany w domach połączonych z siecią elektryczną. Pozwala na bieżące wykorzystywanie prądu wyprodukowanego przez fotoogniwa, a jego nadwyżek oddać i odebrać np. w okresie nocnym do sieci.
Off-grid
Zwane również wyspowymi, gdzie energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne magazynowana jest w specjalnych akumulatorach z przeznaczeniem późniejszego wykorzystania.
Jak to działa?
Gdy wybór padnie na instalację fotowoltaiczną, wkład naszego zaangażowania w jej działanie ograniczy się właściwie do chwili montażu. Można nazwać tę instalację bezobsługową, ponieważ jest wysoce zautomatyzowana, szczególnie, że interweniować nie musimy nawet w przypadku silnych opadów atmosferycznych (np. sporego gradu) gdyż instalacja fotowoltaiczna jest na nie poprostu odporna.
Panele fotowoltaiczne są bardzo często mylone z kolektorami słonecznymi. Kolektory słoneczne służą przede wszystkim do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz mogą wspomagać ogrzewanie. Panele fotowoltaiczne z koleji są to urządzenia zamieniające w sposób bezpośredni energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
Montaż może przebiec pomyślnie właściwie w dowolnych warunkach. Jedyne kryterium, które należy bezwzględnie spełnić, to dysponowanie swobodnym dostępem do promieni słonecznych. Penele słoneczne należy skierować w kierunku południowym aby w pełni wykorzystać nasłonecznienie.
Możemy zamontować moduły nie tylko na dachach (skośnych, płaskich itd.), ale również na elewacji budynku czy też na ziemi. Spektrum powierzchni, które przyjaźni się z systemem fotowoltaicznym jest naprawdę bardzo szerokie.
Trzeba jednak nadmienić, że gdy zdecydujemy się ulokować instalację na gruncie, musimy poczynić gruntowne starania, by trawa nie zasłaniała paneli słonecznych. Gdy już o to zadbamy, będziemy mogli rozsiąść się z pełnym komfortem na ulubionej kanapie i obserwować pracę instalacji za pośrednictwem komputera bądź jakiegokolwiek urządzenia mobilnego, którym dysponujemy.
Jeśli chodzi o instalacje kooperujące z magazynami energii, dostajemy gwarancję, iż w razie tymczasowych awarii zasilania sieciowego, urządzenia na naszym wyposażeniu będą w dalszym ciągu działać.
Jest to szczególnie dobra wiadomość dla tych spośród nas, którzy prowadzą swoje firmy; taka specyfika instalacji fotowoltaicznych idzie przedsiębiorcom w sukurs, pozwalając de facto na nieprzerwane działanie firmy i wszystkiego, co z nią związane. Fotowoltaika to też niezależność odnośnie do potencjalnego wzrostu cen prądu; potencjalnego, choć w zasadzie nieuchronnego.
Jeśli chodzi o rozmiary instalacji fotowoltaicznej, są one konsultowane i określane na bazie popytu na energię w konkretnym przypadku. Co za tym idzie, zyskujemy opcję dostosowania mocy do naszych indywidualnych potrzeb.
Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, ponieważ bez względu na to, czy zamierzamy zainwestować w gospodarstwo domowe, w mikrofirmę, małe, średnie czy też wielkie przedsiębiorstwo, dobór wielkości instalacji pozostaje w naszym zasięgu, pomagając nam w optymalizacji ergonomii oraz działania.