Systemy wentylacji
Nowoczesne Systemy wentylacyjne
Dom pełen świeżego powietrza
Instalacja systemu wentylacji to w zasadzie jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego budynku - nie tylko mieszkalnego. Zależnie od tego, na jaki typ systemu wentylacji postawimy, taką też uzyskamy sprawność działania, co przełoży się na stan zdrowia i komfort mieszkańców, a także na koszty eksploatacyjne budynku.
Co jest najważniejsze w wentylacji?
Każdy system wentylacji opiera się na cyklicznie wymienianym powietrzu; to zużyte zamieniane jest na świeże, dostarczane z zewnątrz. Ten cykl musi cechować się stabilnością i sprawnością; cechy te muszą być zachowanie bez względu na panującą pogodę i porę roku, obejmując każde pomieszczenie w budynku.
Odpowiednia wentylacja i jej skuteczność
Skuteczność systemu wentylacji uzależniona jest od:
- prawidłowo wykonanego projektu,
- zastosowanych materiałów,
- wykonania instalacji zgodnie ze sztuką.
Jeśli te trzy elementy zostaną spełnione skuteczność oraz wydajność wentylacji mechanicznej będzie na najwyższym poziomie.
- Odpowiedni system wentylacji to taki, który koncentruje się przede wszystkim na dostarczeniu powietrza do pomieszczeń mało zanieczyszczonych oraz pozbywaniu się powietrza z pomieszczeń o największym stężeniu zanieczyszczeń, jak np kuchnia czy łazienka.
- Intensywność wentylacji wiąże się z prawidłową kontrolą oraz regulacją i stanowi jej najważniejszy element. Za wymianą powietrza stroją wentylatory - urządzenia transportujące powietrze w dwóch wersjach. Wersja wyciągowa to wysysanie powietrza na zewnątrz, nawiewna to zasysanie go do wewnątrz. Odpowiedni projekt i wykonanie stanowi gwarancję prawidłowego działania, niezależnie od warunków pogodowych.
Większa efektywność od systemu grawitacyjnego
Wentylacja mechaniczna bywa także zwana wymuszoną, ponieważ nie byłoby tu wymiany powietrza, gdyby nie działanie urządzenia z napędem w postaci silnika elektrycznego. Ten mechanizm to opcja pełnej kontroli nad systemem. Cechuje go większa elastyczność i wydajność niż w przypadku wentylacji naturalnej.
W nowoczesnych, szczelnych domach najlepiej sprawdza się kontrolowana wentylacja mechaniczna.
Wiąże się ona z kontrolą oraz regulacją i stanowi największy walor wentylacji mechanicznej. Za wymianą powietrza stoją wentylatory - urządzenia transportujące powietrze w dwóch wersjach. Wersja wyciągowa to wysysanie powietrza na zewnątrz, zaś nawiewna to zasysanie go do wewnątrz. Odpowiedni projekt i wykonanie stanowi gwarancję właściwej intensywności niezaleznie od warunków pogodowych.
Jest ona o wiele większa niż przy wentylacji naturalnej, ponieważ nie boi się żadnych okoliczności z zewnątrz. Obecność wentylatorów odciąża nas od obowiązku otwierania okien, a więc i od możliwych problemów, jak insekty, przeciąg, hałasy, przykre aromaty z dworu. Taka instalacja daje opcję montażu kominka bez innych "atrakcji".
Kanały wentylacyjne nie zajmują tyle miejsca, jak mogłoby się wydawać, choć i tak lepiej jest uwzględnić je już przy projekcie domu. Gdy mamy wentylację mechaniczną wywiewną, trzeba będzie zainstalować nawiewniki okienne; one dadzą możliwość zrównoważenia cyrkulacji. System nawiewno-wywiewny cechuje się samowystarczalnością.
Zredukuj straty ciepła o połowę
System wentylacji mechanicznej w tym przypadku jest wzbogacony o rekuperator, który odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. Cechuje go zwiększona wydajność użytkowa i ekologiczna.
Taki system gwarantuje nieprzerwaną wymianę powietrza, której niestraszne są zewnętrzne czynniki. Dostarczane powietrze jest filtrowane, a więc nie zawiera alergenów, chemikaliów i nie jest wilgotne. W trakcie zimy rekuperator z wymiennikiem nawiewa powietrze znacznie cieplejsze niż to, które panuje na dworze. System jest całkowicie zautomatyzowany. Rekuperacja sprawia, że żegnamy się z zaparowanymi oknami, przeciągami oraz szybko żegnamy silne wonie np. powstałe w wyniku prac kuchennych. Tym bardziej w czasach kiedy zmagamy się ze wzrastającym poziomem smogu oraz dymu i lepiej nie otwierać okien, rekuperacja to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy mieć w domu czyste powietrze.