Skip to main content
GODZINY OTWARCIA: PON - PT 7.00 - 16.00

                                                                                                       SKLEP INTERNETOWY VOYAR

Znajdź nas:

Szosa Toruńska 33

86-300 Grudziądz, Polska

Systemy wentylacji

Nowoczesne Systemy wentylacyjne

Dom pełen świeżego powietrza

Instalacja systemu wentylacji to w zasadzie jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego budynku - nie tylko mieszkalnego. Zależnie od tego, na jaki typ systemu wentylacji postawimy, taką też uzyskamy sprawność działania, co przełoży się na stan zdrowia i komfort mieszkańców, a także na koszty eksploatacyjne budynku.


Co jest najważniejsze w wentylacji?

Cykliczna wymiana powietrza!

Każdy system wentylacji opiera się na cyklicznie wymienianym powietrzu; to zużyte zamieniane jest na świeże, dostarczane z zewnątrz. Ten cykl musi cechować się stabilnością i sprawnością; cechy te muszą być zachowanie bez względu na panującą pogodę i porę roku, obejmując każde pomieszczenie w budynku.


Odpowiednia wentylacja i jej skuteczność

Skuteczność systemu wentylacji uzależniona jest od:

  • prawidłowo wykonanego projektu,
  • zastosowanych materiałów,
  • wykonania instalacji zgodnie ze sztuką.

Jeśli te trzy elementy zostaną spełnione skuteczność oraz wydajność wentylacji mechanicznej będzie na najwyższym poziomie.

  • Odpowiedni system wentylacji to taki, który koncentruje się przede wszystkim na dostarczeniu powietrza do pomieszczeń mało zanieczyszczonych oraz pozbywaniu się powietrza z pomieszczeń o największym stężeniu zanieczyszczeń, jak np kuchnia czy łazienka.

  • Intensywność wentylacji wiąże się z prawidłową kontrolą oraz regulacją i stanowi jej najważniejszy element. Za wymianą powietrza stroją wentylatory - urządzenia transportujące powietrze w dwóch wersjach. Wersja wyciągowa to wysysanie powietrza na zewnątrz, nawiewna to zasysanie go do wewnątrz. Odpowiedni projekt i wykonanie stanowi gwarancję prawidłowego działania, niezależnie od warunków pogodowych.

Wentylacja mechaniczna

Większa efektywność od systemu grawitacyjnego

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna bywa także zwana wymuszoną, ponieważ nie byłoby tu wymiany powietrza, gdyby nie działanie urządzenia z napędem w postaci silnika elektrycznego. Ten mechanizm to opcja pełnej kontroli nad systemem. Cechuje go większa elastyczność i wydajność niż w przypadku wentylacji naturalnej.

W nowoczesnych, szczelnych domach najlepiej sprawdza się kontrolowana wentylacja mechaniczna.

Intensywność

Wiąże się ona z kontrolą oraz regulacją i stanowi największy walor wentylacji mechanicznej. Za wymianą powietrza stoją wentylatory - urządzenia transportujące powietrze w dwóch wersjach. Wersja wyciągowa to wysysanie powietrza na zewnątrz, zaś nawiewna to zasysanie go do wewnątrz. Odpowiedni projekt i wykonanie stanowi gwarancję właściwej intensywności niezaleznie od warunków pogodowych.

Efektywność

Jest ona o wiele większa niż przy wentylacji naturalnej, ponieważ nie boi się żadnych okoliczności z zewnątrz. Obecność wentylatorów odciąża nas od obowiązku otwierania okien, a więc i od możliwych problemów, jak insekty, przeciąg, hałasy, przykre aromaty z dworu. Taka instalacja daje opcję montażu kominka bez innych "atrakcji".

Eksploatacja

Kanały wentylacyjne nie zajmują tyle miejsca, jak mogłoby się wydawać, choć i tak lepiej jest uwzględnić je już przy projekcie domu. Gdy mamy wentylację mechaniczną wywiewną, trzeba będzie zainstalować nawiewniki okienne; one dadzą możliwość zrównoważenia cyrkulacji. System nawiewno-wywiewny cechuje się samowystarczalnością.


Zredukuj straty ciepła o połowę

Zainwestuj w wentylację mechaniczną z rekuperacją

System wentylacji mechanicznej w tym przypadku jest wzbogacony o rekuperator, który odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. Cechuje go zwiększona wydajność użytkowa i ekologiczna.

Każdy system rekuperacji wyposażony jest w tak zwaną czerpnię (doprowadza zimne powietrze), wyrzutnię (odprowadza brudne powietrze), nawiew (kanał który doprowadza przefiltrowane i nagrzane powietrze od rekuperatora do pomieszczeń) i wyciąg, który odprowadza powietrze z domu do rekuperatora. Dodatkowo jest to w pełni zautomatyzowane urządzenie, które połączone może być z czujnikami CO2 i wilgoci.

Taki system gwarantuje nieprzerwaną wymianę powietrza, której niestraszne są zewnętrzne czynniki. Dostarczane powietrze jest filtrowane, a więc nie zawiera alergenów, chemikaliów i nie jest wilgotne. W trakcie zimy rekuperator z wymiennikiem nawiewa powietrze znacznie cieplejsze niż to, które panuje na dworze. System jest całkowicie zautomatyzowany. Rekuperacja sprawia, że żegnamy się z zaparowanymi oknami, przeciągami oraz szybko żegnamy silne wonie np. powstałe w wyniku prac kuchennych. Tym bardziej w czasach kiedy zmagamy się ze wzrastającym poziomem smogu oraz dymu i lepiej nie otwierać okien, rekuperacja to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy mieć w domu czyste powietrze.