Skip to main content
GODZINY OTWARCIA: PON - PT 7.00 - 16.00

                                                                                                       SKLEP INTERNETOWY VOYAR

Znajdź nas:

Szosa Toruńska 33

86-300 Grudziądz, Polska

Pompy ciepła

Pompy ciepła - zielona energia

Oddech dla naturalnego środowiska!

Pompy ciepła to jedna z niewielu technologii, które pozwalają na wytwarzanie i korzystanie z tzw. zielonej energii. Jest to rozwiązanie, które dając odetchnąć środowisku naturalnemu, taką samą ulgę przynosi budżetowi użytkownika. Z pompami ciepła ocieplamy grunt, powietrze i wizerunek nowoczesności.


Kiedy i dlaczego?

Elastyczność systemu

Pompy ciepła mogą być uwzględnione w dopiero co powstających, nowoczesnych budynkach, ale też przyczynić się do energetycznej modernizacji tych powstałych dawno. Dodatkowo pompy współpracują z innymi źródłami energii np. z instalacjami fotowoltaicznymi i/lub ogrzewaniem gazowym bądź olejowym.

Symbiotycznie ze środowiskiem

Źródła energii, z których czerpią pompy ciepła, należą do odnawialnych. Zalicza się do nich promieniowanie słoneczne, grunt czy też powietrze. Z tego powodu, niezależnie od tego, czym motywujemy decyzję o postawieniu na pompy ciepła, za każdym razem przyczyniamy się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych. Jednocześnie oszczędzamy cenne zasoby oraz zyskujemy wkład w redukcję niekorzystnej klimatycznie emisji CO2. Pompy ciepła nie ograniczają się do tradycyjnego zastosowania w roli wytwornicy ciepła, gdy dni są chłodne. Niosą też pomoc latem, tworząc w pomieszczeniu miły i orzeźwiający klimat.

pompy ciepła

Jak to działa?

Zasada działania pomp ciepła

Mało kto wie czym są i jak działają pompy ciepła. Tymczasem zasada działania pomp ciepła jest prosta. Pompy mają za zadanie przejąć ciepło z jednego punktu i przekazać w drugi przy wyższej temperaturze.

W ten sposób pompa ciepła tylko przenosi ciepło z jednego miejsca źródła do innego. Pompa ciepła jest instalowana w postaci urządzenia rozmiaru niedużej lodówki. Do tego urządzenia podpina się rury, które pobierają ciepło z dolnego źródła (takiego jak grunt, woda, a nawet powietrze). Następnie przekazują ciepło do górnego źródła. Wyróżniamy kilka typów pomp ciepła i każda z tych pomp wykorzystuje różne źródła energii, co również ma wpływ na jej montaż oraz sposób w jaki działa.

Gruntowa pompa ciepła

Polega na zamontowaniu odpowiednich rur w układzie poziomym o głębokości ok 1,5m lub w układzie pionowym wykopów wgłąb ziemi. Pompa wykorzystuje energię słoneczną nagromadzoną w gruncie, a glikol krążący w instalacji odpowiada za przekaz pozyskanej energii do urządzeń instalacji grzewczej.

Pompę ciepła można umiejscowić w np. pralni. Przy kotle grzewczym nie mamy już takiej możliwości. Nie potrzebuje paliwa, nie ma spalin, problemów z kominem i wentylacją i koszty ogrzewania są niewielkie. Gruntowna pompa ciepła zwykle jest napędzana energią elektryczną, ale jej pobór jest dużo mniejszy niż w przypadku grzejników elektrycznych.

Powietrzna pompa ciepła

Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25oC do + 45oC. Montaż pompy powietrznej jest prostszy i korzystniejszy cenowo niż pompy gruntowej. Nie wymaga instalacji w odwiercie oraz można ją zainstalować w domu zamieszkanym i użytkowanym.

Wyróżniamy dwa rodzaje pompy powietrznej - typu split oraz typu monoblok. System split składa się z dwóch modułów. Jeden zainstalowany zostaje na zewnątrz a drugi w środku budynku. W systemie monoblok mamy jeden moduł, który zainstalowany jest na zewnątrz i zostaje podłączony do centrali grzewczej bądź stacji hydraulicznej.


Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

Ważnym czynnikiem w wydajności pompy ciepła jest to, aby temperatura wylotowa była utrzymywana na jak najniższym poziomie. Tutaj swoje zastosowanie znajdzie system ogrzewania podłogowego, ponieważ powierzchnia podłogi jest znacząco wyższa, niż grzejnika i do tego jeszcze cała efektywnie oddaje ciepło. Dzieje się to dlatego, iż grzejniki potrzebują temperatury wody pomiędzy 55oC, a 75oC, a ogrzewanie podłogo we maksymalnie 35oC. Tym samym oszczędzamy energię elektryczną oraz koszt eksploatacji pompy ciepła.


pompy ciepła

Pobieranie ciepła z powietrza, wody czy z ziemi?

Dolne źródło
Kolektor poziomy

Kolektor poziomy jest odpowiedni jeśli masz dużą niezagospodarowaną przestrzeń, wilgotną lub gliniastą glebę. Natomiast jest bardziej wrażliwy na czynniki atmosferyczne oraz najlepiej jeśli rośnie na nim wyłącznie trawa. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie możliwości zagospodarowania terenu i najlepiej jeśli rośnie na nim wyłącznie trawa.

Kolektor pionowy

Kolektor poziomy jest odpowiedni jeśli masz dużą Kolektor pionowy jest odpowiedni jeśli mamy dużą przestrzeń, ale chcemy ją zagospodarować. Sonda pionowa zajmuje znacznie mniej miejsca, głębokość oraz ilość odwiertów uzależniona jest od mocy pompy. Im większy dom, tym potrzebna jest większa moc pompy i tym samym należy wykonać więcej i głębsze odwierty.

Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze jeśli gleba jest sucha i piaszczysta. W ten sposób wykorzystujemy energię złóż geotermalnych, tym samym wydajność pompy ciepła nie zmienia się wraz ze zmianą pory roku. Co daje nam stabilność dodatniej temperatury.

pompy ciepła
Poprawa jakości powietrza dzięki użyciu pomp ciepła

Bardzo ważną zaletą pomp ciepła jest to, że nie wytwarzają one dymu, ani nie wydzielają oparów do powietrza, a co za tym idzie filtry oczyszczają powietrze usuwając kurz, brzydkie zapachy oraz zarodniki pleśni. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniach jest czyste, a osoby chorujące na astmę czy alergię nie mają czego się obawiać.


Korzyści

W porównaniu z konkurencyjnymi systemami pompy ciepła są niezwykle ekonomiczne. Pompy ciepła od razu nasuwają się na myśl, gdy chcemy zaoszczędzić pieniądze, a przy tym zadbać o środowisko.

Niskie koszty eksploatacji
Koszt użytkowania pompy ciepła jest kilkakrotnie niższy niż w przypadku np. pieca olejowego.
Ekologia środowiska
W miejscu eksploatacji nie powstają żadne spaliny, zatem nie zanieczyszczamy środowiska.
Systemy bezobsługowe
Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu. Nie występuje ryzyko wybuchu.
Bezpieczeństwo
Jest to całkowicie bezobsługowy system. Nie ma potrzeby ładowania opału, czyszczenia i rozpalania pieca.