Skip to main content
GODZINY OTWARCIA: PON - PT 7.00 - 16.00

                                                                                                       SKLEP INTERNETOWY VOYAR

Znajdź nas:

Szosa Toruńska 33

86-300 Grudziądz, Polska

Pompy do wody

Ciesz się bieżącą wodą w domu

Pompa do wody

Pompa wodna jest prostym urządzeniem, bez którego jednak nie mógłbyś cieszyć się bieżącą wodą w domu czy możliwością pielęgnacji roślin w swoim ogrodzie. Jest niezbędnym sprzętem podczas powodzi i zalewów. Rodzaje dostępne na rynku dostosowane są do określonych zastosowań.


Sprzęt znany od lat

Jak to działa?

Aby wydostać wodę ze studni, potrzebna jest pompa wodna. Pompa wodna została wynaleziona już w starożytności. Wówczas urządzenie to było napędzane za pomocą siły mięśni. Dziś na rynku dostępne są pompy elektryczne czy spalinowe. Głównym zadaniem urządzenia jest podnoszenie cieczy z poziomu niższego na wyższy lub jej transport ze zbiornika o niższym ciśnieniu do zbiornika o wyższym ciśnieniu. Wszystko zależy od konstrukcji urządzenia i jego rodzaju.

Zasada działania pompy wodnej opiera się na różnicy ciśnień, która jest wytwarzana przez urządzenie pomiędzy stroną ssawną – wlotem do pompy a tłoczną – wylotem z pompy. Wyróżnia się pompy tłoczne i wirowe, które różnią się nieco sposobem wytwarzania wspomnianej różnicy ciśnień.

pompa wody

Pompy tłokowe

Należą do szerszej grupy pomp zwanych pompami wyporowymi. Ich działanie polega na przesunięciu cieczy z obszaru ssawnego do tłocznej za pomocą ruchu np. tłoka. Aby pompa sprawnie działała, cały mechanizm musi być zanurzony w wodzie. Wówczas każdy ruch tłoka, powoduje przesuniecie się cieczy. W przypadku, gdy tłok nie działa, ciecz nie przepływa przez pompę. Tego rodzaju pompy używane były często w wodociągach i transportowały wodę pitną dla mieszkańców. Dziś można jeszcze spotkać pompy tłokowe na ulicach i napić się dzięki nim wody ze źródeł miejskich.

Pompy wirowe

Są nowszym wynalazkiem. Zamiast tłoku wyposażone są w wirniki łopatkowe, które przez swój obrót powodują przepływ cieczy z części ssącej do tłocznej. U wylotu pompy obserwowany jest efekt ssący przez zmniejszenie ciśnienia w tym miejscu. Kręcący się wirnik zaś przesuwa ciecz do wylotu pompy. Kiedy pompa nie działa, następuje przepływ wsteczny. Ten rodzaj urządzenia nie musi także być całkowicie zalany przez wodę.


Rodzaje pomp wody

Pompy wodne znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przemyśle. Wybór odpowiedniego urządzenia w dużej mierze podyktowany jest miejscem jego zastosowania i warunkami, w których ma pracować. W domu jednorodzinnym pompa wodna nie tylko zasila cały budynek w bieżącą wodę, ale także może być wykorzystywana do podlewania ogrodu.

Rodzaje urządzeń są dobierane raczej z powodu ich zastosowania niż mechanizmu pozwalającego na pompowanie wody. Z tego powodu głównie wyróżnia się pompy ogrodowe, hydrofory z pompą, głębinowe i pompy zanurzeniowe. Można również rozróżnić urządzenia ze względu na sposób ich zasilania. Dostępne są między innymi pompy elektryczne i pompy spalinowe.

pompy ciepła
Pompy głębinowe

Ten rodzaj urządzenia pozwala pobierać wodę ze studni głębszych niż 8 metrów. Jest to świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, na których terenie znajduje się studnia głębinowa. Pompa ta pozwala zaopatrzyć w wodę cały dom. Aby dobrze dobrać pompę głębinową do swoich potrzeb, należy zwrócić uwagę na głębokość, na której ma pracować pompa, a także średnicę zbiornika. Urządzenie to ma kształt tłoka o średnicy ok. 90 mm, które całkowicie zanurza się w studni. Dzięki temu cały mechanizm znajduje się poza domem. Pompa głębinowa jest cicha i wydajna, dzięki czemu urządzenie o niedużej mocy może być wystarczające dla potrzeb domu. Minusem jednak jest to, że w razie awarii, całą pompę należy wyjąć ze zbiornika, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu posesji.

Pompy zatapialne

Tego rodzaju urządzenia sprawdzają się głównie podczas wszelkich klęsk żywiołowych. Jeśli dojdzie do zatopienia domu, piwnicy, pola wówczas przyda się pompa zanurzeniową, która szybko odprowadzi nadmiar wody. Może ona transportować wodę brudną, zanieczyszczoną piaskiem, mułem, która najczęściej spotykana jest podczas powodzi.

Urządzenie to jest mobilne i łatwe w transporcie. W przypadku stałych zatopień można wybrać model wyposażony w czujnik, który uruchamia pompę, gdy poziom wody podniesie się np. o 5 mm.

pompy ciepła
pompy ciepła
Pompy ogrodowe

Są to bardzo przydatne urządzenia w każdym ogrodzie i na każdej posesji. Pozwalają wykorzystać wodę ze źródła alternatywnego dla wodociągu miejskiego. Dzięki nim możesz wykorzystać wodę ze studni lub tę, którą zgromadziłeś w beczce na deszczówkę. Pompa ogrodowa zazwyczaj stawiana jest na powierzchni. Podłączane do niej są węże od zraszaczy czy specjalne lance, za pomocą których możesz umyć np. samochód lub podjazd do garażu. Przy wyborze tego typu urządzenia kieruj się głównie jego wydajnością. Powinna być ona większa niż zapotrzebowanie wszystkich urządzeń, które chcesz do niej podłączyć.

Minusem tego rodzaju pompy jest ograniczona głębokość, z której może pobierać wodę – wynosi ona ok. 7 metrów. Pompy ogrodowe mogą być zasilane elektrycznie – wówczas jednak wymagają stałego dostępu do sieci. Dostępne są także pompy spalinowe – one jednak emitują do środowiska zanieczyszczenia. Koszt takiej pompy jest dość duży. Jednak oprócz samego zasilania węży ogrodowych możesz wykorzystać ją np. do usuwania wody zgromadzonej w oczku czy w pomieszczeniu gospodarczym, do którego dostała się w wyniku dużych opadów.

Pompy hydroforowe

Urządzenia te służą do transportu czystej wody ze zbiorników hydroforowych. Za ich pomocą można kontrolować ciśnienie w rurach.

Specjalne zestawy hydroforowe dla domków jednorodzinnych umożliwiają spore oszczędności na rachunkach za wodę. Pozwalają wykorzystać np. wodę z deszczówki do spłukiwania toalety czy podlewania ogrodu.

pompy ciepła