Skip to main content
GODZINY OTWARCIA: PON - PT 7.00 - 16.00

                                                                                                       SKLEP INTERNETOWY VOYAR

Znajdź nas:

Szosa Toruńska 33

86-300 Grudziądz, Polska

Kotły gazowe  

Zadbaj o komfort i ciepło w swoim domu

Najchętniej wybierane urządzenie grzewcze

Kotły gazowe to urządzenia właściwie bezobsługowe, niewielkie, ciche i dość tanie. Nic zatem dziwnego, że w miejscach z dostępem do gazu ziemnego wybiera je większość budujących, a działki z dostępem do sieci są droższe, jako bardziej atrakcyjne. Wybór kotłów gazowych jest bardzo duży i nie chodzi bynajmniej tylko o zróżnicowanie cen.


Dlaczego to tak popularne?

Wygoda i oszczędność

Kotły gazowe to dziś najczęściej wybierane urządzenia grzewcze w naszym kraju. I to pomimo tego, że nie wszędzie jest dostęp do gazociągu. Taki sposób ogrzewania domu jest najbardziej wygodny, ponieważ jest w zasadzie bezobsługowy. Kotły na gaz automatycznie włączają się i wyłączają. Poza przeglądem raz w roku nie wymagają żadnej obsługi.

Według raportu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych w 2020 roku sprzedano w Polsce przeszło 340 tysięcy kotłów na gaz. To prawie trzy razy więcej, niż kotłów na paliwa stałe i sześć razy więcej, niż pomp ciepła.

Kotły gazowe są aktualnie najczęściej wybieranym urządzeniem grzewczym w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze. Dotacje przyznane na kotły gazowe to aż 42% wszystkich dotacji, których łączny koszt wynosi 5,4 mld złotych.

pompy ciepła

Co, gdzie, jak?

Zasada działania kotłów gazowych

Zasady działania tego urządzenia grzewczego są bardzo proste. Dostarczany do palnika gaz zapala się pod wpływem wygenerowanej przez zapłonnik iskry.

Palący się gaz podgrzewa wodę przepływającą przez płytowy wymiennik ciepła. Dzięki temu, że pompa uruchamia się w momencie, gdy na zapłonniku pojawia się iskra, nie ma obawy o to, że znajdująca się w danej chwili w wymienniku woda zostanie rozgrzana do temperatury przekraczającej temperaturę wrzenia.

Kotły gazowe dzielą się na 2 typy: tradycyjne i kondensacyjne

Sprzedaż kondensacyjnych kotłów dynamicznie wzrasta już od 5-6 lat. Wypierają one tradycyjne kotły gazowe. Kotły kondensacyjne są bardziej sprawne, do wytworzenia tej samej ilości ciepła zużywają mniej gazu. Przekłada się to na większą ekonomiczność.

Jednym z produktów spalania gazu jest woda. W urządzeniu tradycyjnym zmienia się ona w parę i ulatuje przez komin. W kondensacyjnym para wodna ulega kondensacji, czyli skropleniu na wymienniku kotła. W ten sposób przekazuje mu swoje ciepło. Żeby do tego doszło, spaliny trzeba schłodzić poniżej 55°C. Skropliny są jednak żrące - to między innymi kwasy, powstające w wyniku rozpuszczania się w nich związków chemicznych, będących produktami procesu spalania. Zniszczyłyby materiały, z których wykonuje się wymienniki zwykłych kotłów. Dlatego w kondensacyjnych robi się je ze stali kwasoodpornej i specjalnych stopów.


Dla każdego coś dobrego

Źródła poboru gazu

Wyróżniamy dwa typy źródeł poboru gazu, jako że w Polsce istnieje trudność z dostępem do sieci (na obszarach wiejskich dostęp do gazociągu ma niespełna ¼ gospodarstw domowych).

Pobór gazu ze zbiornika

Jeśli budynku nie da się przyłączyć do sieci, można korzystać z gazu płynnego LPG, magazynowanego w przydomowym zbiorniku. To propan, różniący się od gazu ziemnego, którego głównym składnikiem jest metan. Ale oba spala się w tych samych kotłach, wystarczy wymienić w nich dysze, niekiedy także elektroniczny moduł sterujący. W domu ogrzewanym LPG po przyłączeniu do gazociągu nie trzeba zatem zmieniać kotła. Zbiornik na gaz kupuje się lub dzierżawi od dostawcy paliwa. Paliwo LPG jest jednak droższe od gazu ziemnego.

Co ważne, kotłów zasilanych gazem płynnym nie wolno instalować w pomieszczeniach z podłogą poniżej poziomu terenu oraz z podłogowymi wpustami kanalizacyjnymi! Propan jest cięższy od powietrza, w razie wycieku gromadziłby się w takich miejscach i stwarzał zagrożenie wybuchem.

Pobór gazu z sieci

Najprościej jest, gdy działka ma dostęp do gazociągu, skąd może pobierać gaz ziemny. Wtedy nie ma potrzeby zamawiania i przechowywania paliwa- wystarczy na czas opłacać rachunki.

pompy ciepła

pompy ciepła

Rodzaje kotłów

Kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Te dwa rodzaje urządzeń różni sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u).

Kotły jednofunkcyjne podgrzewają ją w osobnym, dość dużym zasobniku (najczęściej 120 l)

Przyłącza się je do wężownicy lub płaszcza wodnego zasobnika. Pokaźny zapas ciepłej wody pozwala na szybkie napełnienie sporej wanny czy zasilanie dwóch punktów odbioru (np. wanny i prysznica) jednocześnie. Przy korzystaniu ze zbiornika istnieje również możliwość wykonania cyrkulacji.

Punkty poboru łączy się wówczas dodatkową rurą, która tworzy pętlę. Wprawiana w ruch przez pompę cyrkulacyjną woda krąży pomiędzy zasobnikiem i bateriami czerpalnymi. Dzięki temu po odkręceniu kranu od razu leci ciepła woda, bez cyrkulacji najpierw trzeba by spuścić zimną. Cyrkulacja nie musi działać stale, prostym i skutecznym rozwiązaniem jest podłączenie pompy do programatora czasowego.

Kotły dwufunkcyjne to urządzenie ogrzewające dom i przepływowy podgrzewacz wody jednocześnie

Nie ma tu zasobnika c.w.u., ta jest podgrzewana tylko w momencie poboru. Oszczędzamy na zakupie zbiornika, nie musimy też szukać na niego miejsca. Ale to rozwiązanie ma również wady - nie da się komfortowo zasilać jednocześnie wielu punktów poboru. Kocioł o mocy 21 kW przygotowuje do 11 litrów ciepłej wody na minutę - to wystarczy na jeden prysznic, na prysznic i napełnianie wanny już nie.

Gdy korzystamy z ciepłej wody w kilku punktach naraz, jej strumień ulega podziałowi. Jeśli mieszamy ciepłą i zimną, po odkręceniu przez kogoś kolejnego kranu, z naszego popłynie zimniejsza. W tym wariancie nie da się też zastosować cyrkulacji, co będzie bardzo uciążliwe przy dużej odległości pomiędzy kotłem i punktami poboru.